Strona główna »
Dokumenty »
Przyjmowanie i załatwianie spraw »
Pomoc Osobom Starszym » Usługi opiekuńcze, usługi specjalistyczne
Usługi opiekuńcze, usługi specjalistyczne
Usługi opiekuńcze, usługi specjalistyczne
Jednostka prowadząca
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie, ul. Janusza Korczaka 5
Wymagane dokumenty
Wniosek osoby ubiegającej się o pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej.
Dodatkowo wymagane jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia uzasadniające korzystanie z usług opiekuńczych i zaleconą przez lekarza pielęgnację.
W przypadku ubiegania się o specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi zaświadczenie powinien wystawić lekarz psychiatra. Podczas wywiadu środowiskowego niezbędny będzie również dowód osobisty, dokument potwierdzający wysokość dochodu uzyskanego za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.
Miejsce złożenia dokumentów
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Lesznie
Dział Pomocy Osobom Starszym, parter, pok. 5, tel. 65-520-97-48
Opłaty
Wniosek i załączniki nie podlegają opłacie skarbowej.
Odpłatność za usługi opiekuńcze ustalana jest w oparciu o zdiagnozowaną sytuację osoby ubiegającej się o przyznanie pomocy, na podstawie Uchwały Nr LXXIV/978/2024 Rady Miejskiej Leszna z dnia 21.03.2024r. w sprawie określania szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania.
Termin i sposób załatwienia
Wydanie decyzji administracyjnej poprzedzone jest przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o udzielenie
pomocy. Wywiad przeprowadzany jest w terminie 14 dni roboczych od dnia powzięcia
wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia. W sprawach niecierpiących zwłoki, wymagających pilnej interwencji pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie, wywiad przeprowadza się niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia z pomocy społecznej.
Czynność tę przeprowadza się w celu ustalenia faktycznej sytuacji życiowej osoby lub rodziny, a więc sytuacji osobistej, rodzinnej, materialnej, zawodowej, zdrowotnej. Od wyników wywiadu zależy ustalenie wysokości ewentualnej odpłatności za usługi i ilości godzin przyznania tych usług oraz zakres wykonywania tych usług.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024r. poz. 1283)
Uchwała Nr LXXIV/978/2024 Rady Miejskiej Leszna z dnia 21.03.2024r.
Tryb odwoławczy
Od decyzji administracyjnej przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem MOPR.
Inne informacje
Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona , przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych. Mogą być one przyznane także osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić. Usługi obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z
otoczeniem.
Informacje powiązane:- jednostki i podmioty:
- osoby: